Aktualności

Św. Marcin w Schodni

fot. M. W.

Obchody „Dnia św. Marcina” wpisały się na stałe w kalendarz imprez tej miejscowości. Impreza, którą co roku organizuje lokalnej koło DFK we współpracy z Sołtysem, Radą Sołecką, parafią i OSP. Także edycja „2017” cieszyła się dużym uczestnictwem mieszkańców wsi oraz ościennych wiosek.

Podczas nabożeństwa ks. proboszcz Jan Bejnar szczegółowo przedstawił postać św. Marcina, który był rzymskim legionistą i oddał się po zwolnieniu z wojska służbie Bogu.

Następnie zebrani uformowali korowód i udali się na plac za remizą OSP, gdzie przygotowano tradycyjne ognisko. Orszak tworzyli św. Marcin, który jechał na koniu, a u jego boku szedł żebrak. Wśród uczestników były także dzieci z lampionami, które śpiewały pieśni ku czci świętego.

O bezpieczeństwo przy ognisku oraz podczas korowodu zadbali strażacy z OSP Schodnia, którzy niosąc pochodnie oświetlali drogę świętego.

Największe emocje budziło jak zawsze przedstawienie w wykonaniu młodych aktorów z miejscowości, którzy odegrali legendarną scenkę z życia patrona. Św. Marcin będąc legionistą podzielił się połową płaszcza z napotkanym żebrakiem – to symbol jego wielkiego miłosierdzia. W role wcielili się: św. Marcin (Manuel Widera), żebrak (Florian Klimas) i narratorzy (Ola Rzepka, Manuela Kurpiers i Laura Kaczmarzyk). Przygotowała ich Anna Spyra (nauczyciel SP 2 w Ozimku).

Wszystkich poczęstowano także rogalami świętomarcińskimi i ciepłymi napojami, dla najmłodszych przygotowano zabawy i gry oraz słodycze. Wszystko odbywało się przy biesiadnej muzyce orkiestry dętej pod batutą Helmuta Woszka.

Wśród uczestników nie byli jedynie mieszkańcy wsi, ale także bliscy i znajomi z ościennych wiosek. Inscenizacje odwiedził także burmistrz Jan Labus.

Imprezę zrealizowano dzięki finansowemu wsparciu Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, które koło DFK Stara Schodnia pozyskało w ramach projektu pt: Uroczystość św. Marcina w Schodni – Die Feierlichkeiten zum Anlass des Hl. Martins in Alt Schodnia.

SCHODNIA - MARCIN 2017 (84)

Menu szybkiego dostępu do wybranych treści

  • Data aktualizacji: 2018-04-24 17:04
  • |
  • Licznik odwiedzin: 39 152 492