Aktualności

TSKN: 25 lat partnerstwa z przyjaciółmi z Heinsberga

fot. M. Widera

17 września w Schodni przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej spotkali się z delegacją z miasta partnerskiego Heinsberg. Była to znakomita okazja do wspomnień, refleksji, a przede wszystkim do rozmowy o przyszłości współpracy.

Gości przywitał przewodniczący gminny Klaus Leschik, który krótko opisał działalność kół DFK oraz Zarządu Miasta i Gminy. Wskazał na priorytetowe zadania, do których należy działalność na rzecz zachowania i propagowania tradycji i kultury naszego regionu, jak również wspierania nauczania języka niemieckiego, jako języka mniejszości.

Szczególne zainteresowanie budziła działalność Miro Niemieckojęzycznej Szkółki Piłkarskiej, której dwie sekcje(Ozimek-Schodnia i Dylaki) działają w naszej gminie. Na Sali zaprezentowali się także uczestnicy, a koordynator gminny Tomasz Kaczmarzyk przedstawił jak działają szkółki i na czym polega nauka języka niemieckiego przez sport i wspólną zabawę.

Klaus Leschik podziękował także burmistrzowi Ozimka Janowi Labusowi za dobrą współpracę, wręczając okolicznościowe pamiątki z okazji jubileuszu 25-lecia współpracy partnerskiej z Heinsbergiem. Pamiatkę przekazano także burmistrzowi Heinsberga Wolfgangowi Diederowi.

Burmistrz Labus korzystając z okazji podziękował za wkład Mniejszości Niemieckiej w Gminie Ozimek w partnerstwo, o czym wspomniał już podczas konferencji w piątek. Wręczył także list gratulacyjny wieloletniej przewodniczącej gminnej Heldze Baron, która była jednym z prekursorów współpracy z Heinsbergiem.

Wśród licznych gratulantów głos zabrał także Rafał Bartek Przewodniczący TSKN w Opolu, który zaznaczył, że niewiele partnerstw w naszym regionie przetrwało tak długo. Dodał, że właśnie pielęgnacja tego typu kontaktów ma szczególnie istotne znaczenie dla Mniejszości Niemieckiej, a również całego społeczeństwa.

Burmistrz Heinsberga przemawiając do zebranych podziękował za zaangażowanie członków mniejszości w budowanie tego partnerstwa. Zaznaczył, że MN od samego początku uczestniczy we wszystkich przedsięwzięciach związanych ze współpracą Heinsberga i Ozimka. Jednocześnie bardzo pochwalił działalność Miro Niemieckojęzycznych Szkółek Piłkarskich przekazując młodym piłkarzom prezent z miasta Heinsberg.

Podczas spotkania wystąpiła także Julia Ledwoch, która zaprezentowała swój szlagierowo-popowy repertuar niemieckich piosenek.

Menu szybkiego dostępu do wybranych treści

  • Data aktualizacji: 2018-04-19 13:25
  • |
  • Licznik odwiedzin: 39 047 913