Aktualności

Zabytkowy Most w Ozimku: nad Małą Panwią świętowali wpisanie na listę Pomników Historii

fot. M.W.

16 marca br. na Żelaznym łańcuchowym moście wiszącym na rzece Mała Panew świętowano wpisanie tego zabytku na prestiżową listę Pomników Historii. Wśród obecnych byli przedstawiciele samorządu, wojewody oraz SDMP, jak również mieszkańcy.

Zorganizowano także konferencje prasową, podczas której wypowiedzieli się nasz włodarz burmistrz Ozimka Jan Labus, Wicewojewoda Opolski Violetta Porowska, szefowie Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi Józef Tomasz Juros i Roman Jarosiński.

Na uczczenie tego wyjątkowego wydarzenia zaproszono także uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Ozimku oraz przedstawicieli licznych mediów.

Violetta Porowska zaznaczyła, że zabytek jest jedyny w swoim rodzaju, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Burmistrz Jan Labus dodał, że w momencie, gdy gmina przejmowała obiekt od huty wymagał gruntowego remontu oraz działań na rzecz jego promocji. Łączne koszty całego przedsięwzięcia opiewają na kwotę ok. 4 mln zł.

Ciekawostka jest, że most był inspiracją dla szwajcarskiego inżyniera Othmara Ammanna, który wizytował Ozimek pod koniec XIX w. i wiedze wykorzystał podczas budowy mostu Golden Gate Bridge w San Francisco.

Menu szybkiego dostępu do wybranych treści

  • Data aktualizacji: 2018-04-20 12:15
  • |
  • Licznik odwiedzin: 39 080 897