Aktualności

Zabytkowy Most w Ozimku wpisany na listę Pomników Historii

fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP
fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

15 marca podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim nasz najważniejszy zabytek – perełka kunsztu hutniczego naszego regionu Żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew, który został wykonany w Hucie Malapane w Ozimku.

„Most w Ozimku to wyjątkowe świadectwo rozwoju techniki i inżynierii mostowej oraz szczególny dokument rozwoju cywilizacyjnego śląska w epoce rewolucji przemysłowej”.

Prezydent RP Andrzej Duda wpisał nasz most wśród 10 nowych obiektów na listę Pomników Historii. Obok naszego zabytku zostały wyróżnione również takie jak m.in. Radiostacja w Gliwicach, zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu oraz zespół kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. św. Trójcy, zwany Kościołem Pokoju w Świdnicy.

Rozporządzenia w sprawie ogłoszenia nowych Pomników Historii zostały ogłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas środowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim. W imieniu Gminy Ozimek prestiżowe wyróżnienie odebrał burmistrz Jan Labus.

Pomnik historii, to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Pomniki historii ustanawiane są od 1994 r. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 60 zabytkom.

 Źródło: www.prezydent.pl

fot. Most w OzimkuDSC_030541

Menu szybkiego dostępu do wybranych treści

  • Data aktualizacji: 2018-04-25 10:54
  • |
  • Licznik odwiedzin: 39 157 874