Po kilku latach wzajemnych, towarzyskich kontaktów, 17 maja 1997 r. w ozimskim Domu Kultury został podpisany Akt Partnerstwa między Ozimkiem i Rýmařovem.

W imieniu społeczeństwa i władz samorządowych dokonali tego burmistrz Andrzej Sobczak i starosta Pavel Kolarz.

Nasza współpraca obejmuje przede wszystkim wzajemne wymiany zespołów artystycznych, strażackich i wakacyjną wymianę grup uczniowskich oraz szereg kontaktów między mieszkańcami.


Czeski Rýmařov leży tylko 135 km od Ozimka (co sprzyja nawet weekendowym wyjazdom mieszkańców i nawiązywaniu licznych znajomości i przyjaźni), w północnej części Moraw, w powiecie Bruntal, 600 m.n.p.m.

 

Miasto składa się z 6 części: Janovic, Jarmartic, Edrovic, Harachova, Stranskeho i Ondrejova. - zajmując obszar 60 km kw., które zamieszkuje ok. 10 tys. osób.

 

Zasobne jest w liczne zabytki, a także restauracje, bary i motele - przede wszystkim z wyśmienitym czeskim piwem, niepowtarzalną zupą czosnkową i oczywiście z knedliczkami.

 

Leży kilkanaście km. od najwyższej góry Moraw - Pradziada, na którym przez ok. 100 dni w roku utrzymuje się śnieg, a w związku z tym wspaniałe warunki narciarskie.

 

www.rymarov.cz

 do góry