Dokument o współpracy partnerskiej między Ozimkiem a Heinsbergiem podpisano 11 lipca 1992 r. Obejmuje on szerokie spektrum kontaktów kulturalnych, sportowych, wymiany młodzieży, itp. Heinsberg położony jest w zachodniej części RFN (przy granicy z Holandią), prawie 1100 km od Ozimka. Jego historia sięga XII w., a do rozkwitu miasta przyczynił się Philip von Heinsberg, który w latach 1167 - 1191 był kardynałem Kolonii, a jednocześnie kanclerzem cesarza Fryderyka Barbarossy.


Heinsberg to miasto bogate w liczne zabytki, na czele z gotycką katedrą. Wraz z dzielnicami (gminami) Karken, Kempen, Kirchhoven, Oberbruch - Dremmen, Randerath i Waldenrath - zajmuje powierzchnię 93 km kw. i liczy około 38 tysięcy mieszkańców.


W podpisanym partnerstwie zawarte zostało zapewnienie o rozwijaniu przyjaznych kontaktów obydwu miast, które oprócz wspomnianych aspektów, realizowane jest także poprzez współpracę gospodarczą. Heinsberg bardzo pomógł Ozimkowi m.in. w budowie nowej przychodni zdrowia i rozbudowie szpitala, w dokończeniu budowy przedszkola integracyjnego oraz po tragicznej powodzi roku 1997. Co dwa lata organizowane są uroczyste Dni Miast Partnerskich - przemiennie: w Ozimku i Heinsbergu.

 

www.heinsberg.de

 do góry