Dofinansowanie w ramach Programu "Czyste Powietrze" - Program rządowy – Nabór od 31.03.2025r.

Program ma na celu poprawę jakości powietrza, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych dzięki wymianie nieefektywnych źródeł ciepła oraz poprawę efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych.

Nabór wniosków trwa do: 31.12.2027r.

Zakończenie wszystkich prac objętych umową do: 30.06.2029r.

Z dofinansowania może skorzystać właściciel lub współwłaściciele budynków mieszkalnych, lub właściciele wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych wyodrębnionych księgą wieczystą, które uzyskały pozwolenie na budowę do 31.12.2020 r. Jest właścicielem budynku/lokalu od minimum 3 lat (chyba, że nabył nieruchomość w  drodze spadku). Nie jest beneficjentem programu w związku z realizacją przedsięwzięcia w innym budynku/lokalu mieszkalnym.

Na co można uzyskać dofinansowanie:

Dofinansowanie skierowane jest dla osób chcących zlikwidować stare źródło ciepła zasilanie paliwem stałym i zakupić nowe źródło spełniające najwyższe normy tj.:

  • pompy ciepła;
  • kotły olejowe;
  • ogrzewanie elektryczne;
  • kotły na pellet/drewno;
  • węzły cieplne wraz z modernizacją instalacji wewnętrznych c.o. i c.w.u. i montażem kolektorów słonecznych.

Dofinansowanie można również pozyskać na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku:

  • ocieplenie przegród budowlanych;
  • wymiana stolarki zewnętrznej (okna/drzwi/bramy garażowe);
  • wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wraz wykonaniem audytu energetycznego, dokumentacji projektowej i ekspertyz oraz świadectwa charakterystyki energetycznej budynku

Nowością w programie jest obligatoryjny wymóg potwierdzenia standardu energetycznego budynku:

  • przed przystąpieniem do prac należy wykonać – audyt energetyczny wraz z dokumentem podsumowującym audyt energetyczny
    (ww. dokumenty określają, jaki jest stan energetyczny budynku i jakie prace należy wykonać, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do ogrzewania),
  • po realizacji inwestycji należy wykonać – świadectwo charakterystyki energetycznej (które powinno potwierdzić zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania).

Audyt energetyczny i świadectwo charakterystyki energetycznej muszą być wykonane oraz podpisane przez osobę wpisaną do rejestru osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej (wykaz Ministerstwa Rozwoju i Technologii na stronie: rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych)

Listę urządzeń i materiałów, które spełniają wymogi Programu Czyste Powietrze tzw. Listę ZUM https://lista-zum.ios.edu.pl/


Więcej informacji znajduje się  na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/ oraz na stronie https://portal.wfosigw.opole.pl/sciezka-przez-wfosigw

Grafika
Grafika
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.