Dnia 01.07.2024 roku ruszyła modernizacja instalacji odpylania spalin na kotle nr 1 w ciepłowni miejskiej w Schodni. Nowa instalacja odpylania spalin będzie dostosowana do obowiązujących standardów emisyjnych. Celem modernizacji jest uzyskanie emisji pyłu za urządzeniem odpylającym na poziomie poniżej 50 mg/um3 w przeliczeniu na O2 = 6%.

W postępowaniu przetargowym najkorzystniejsza ofertę złożyła firma Powent Sp. z o.o.

Wartość zadania: 1 339 470,00 zł. Spółka pozyskała środki na realizacje zadania z Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

PGKiM Sp. z o.o. eksploatuje ciepłownię miejską w Schodni, która dostarcza ciepło mieszkańcom Ozimka i instytucjom na terenie miasta. W ciepłowni zabudowane są dwa kotły węglowe WR 25/14 M. Aktualne obowiązujące standardy emisji pyłu dopuszczają emisję w tego typu kotłach na poziomie 100 mg/um3. Od 01.01.2025 r. zmieniają się standardy emisji, które zmieniają dopuszczalną wielkość zanieczyszczeń pyłu z układem odpylania do 50 mg/um3. Istniejący układ odpylania jaki jest zbudowany na kotle nr 1 od 01.01.2025 r. nie będzie spełniał nowych standardów emisyjnych. Konieczna jest jego modernizacja i zabudowanie nowego układu, który do oczyszczania spalin wykorzystuje filtry workowe.

Przedmiotem zadania jest modernizacja w systemie „zaprojektuj i wybuduj” instalacji odpylania spalin kotła WR-25/14-M nr 1 w ciepłowni PGKiM Sp. z o.o. zlokalizowanej w Schodni ul. Ciepłownicza 16.

Zakres prac obejmuje:

  1. Opracowanie dokumentacji projektowej, budowlano-wykonawczej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i pozwoleniami.
  2. Demontaż istniejącej instalacji odpylania spalin w zakresie objętym projektem technicznym.
  3. Dostawę i montaż instalacji odpylania spalin dla kotła wodnego nr 1 WR-25/14-M.
  4. Wykonanie prób, pomiarów, odbiorów i przekazanie do eksploatacji.
  5. Szkolenie personelu PGKiM w zakresie bieżącej obsługi.
  6. Przekazanie dokumentacji i instalacji do eksploatowania.

Układ odpylania z zastosowanym filtrem workowym nie jest dla nas nowością.  Od 2012 roku na ciepłowni z powodzeniem eksploatujemy filtr workowy, który zabudowany jest na kotle nr 2. Bez większych awarii układ przepracował już dwanaście lat.  

Celem głównym zadania jest poprawa stanu infrastruktury energetycznej w celu zmniejszenia emisji pyłowej do atmosfery. Realizowane działanie przyczyni się do poprawy warunków życia mieszkańców i wpłynie na poprawę stanu środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji pyłowo-gazowej do atmosfery. Celem zadania jest również poprawa stanu i efektywności wykorzystania infrastruktury energetycznej oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Realizacja zadania poprawi poziom usług w zakresie infrastruktury energetycznej (zabezpieczenie bezpieczeństwa dostaw ciepła i ograniczenia strat energii).

Damian Lauer

Galeria
 do góry