Wiadomości z Ozimka i okolic

Spływy kajakowe

Spływy kajakowe

Rzeka Mała Panew nazywana również opolską Amazonką, która jako jedna z niewielu w Polsce zachowała swój właściwie nienaruszony, naturalny charakter, jest jedną z naszych największych atrakcji turystycznych.

Bajkowe krajobrazy, różnorodny świat roślinno-zwierzęcy to właśnie Mała Panew. W nurcie rzeki w kilku miejscach występuje rzadki gatunek rośliny wodnej - rzęśli hakowatej (wskaźnika czystych wód), natomiast w lasach i zaroślach nad jej brzegami rosną m.in.: skrzyp zimowy, rutewka orlikolistna, tojeść bukietowa, wyka kaszubska oraz chroniona paprotka zwyczajna.

Świat zwierząt jest nie mniej bogaty niż szata roślinna. Śliza, wydra oraz bóbr to tylko niektóre ze zwierząt zamieszkujących Małą Panew.

Ponad sto meandrów, piaszczyste łachy po obu brzegach, starorzecza oraz przepiękne krajobrazy to prawdziwy raj dla miłośników kajaków. Doświadczeni kajakarze twierdzą, że Mała Panew posiada pewne cechy rzeki górskiej, co jest prawdziwym ewenementem na terenach takich jak Równina Opolska.

W ramach projektu dofinansowywanego przez Unię Europejską "Regionalne Centrum Turystyczne Dolina Małej Panwi”, na rzece wybudowano stanice kajakowe. Powstały one w gminach Kolonowskie, Ozimek i Zawadzkie. Dzięki nim do gmin ściągają miłośnicy kajakarstwa nie tylko z Opolszczyzny, ale także ościennych województw.

Stanice posiadają odpowiednio deszczochrony, kuchnie polowe, parkingi oraz pola namiotowe.

Na brzegach rzeki znajdują się znaki informujące, na którym kilometrze znajdują się kajakarze i na co w danym miejscu warto zwrócić uwagę.

Wymarzonym sposobem na zapoznanie się z walorami Małej Panwi jest spływ kajakiem jedną z czterech tras:

A. Krupski Młyn – Zawadzkie: trasa trudna, wiele przeszkód. Wymaga dobrej sprawności fizycznej. Czas trwania ok. 5-6 godzin (16km).

B. Zawadzkie – Kolonowskie: trasa bardzo malownicza. W całości przebiega przez tereny leśne. Dostarcza wielu wrażeń. Czas trwania ok. 4,5 – 5 godzin (12km).

C. Kolonowskie – Ozimek: trasa łatwa i przyjemna, ale z wieloma progami, wymagającymi przenoszenia kajaków. Rzeka częściowo regulowana. Czas trwania ok. 3,5 – 4 godziny (15km).
D. Ozimek – Turawa: trasa łatwa, ale wymagająca wysiłku – spodziewać się można wiatru, powodującego fale. Czas trwania 3 – 6 godzin (w zależności od siły wiatru) (12km).

 

WYNAJEM KAJAKÓW

AGRO-RANCZO

Dariusz Jasiniak

Schodnia ul. Brzezinka 3

46-040 Ozimek

Tel. +48 77 4652595, kom. +48 507 856 270,

e-mail: madek@op.pl

www.agro-ranczo.pl

Usługi: Organizacja spływów kajakowych na rzece Mała Panew, wynajem kajaków(wraz z kapokami i mapnikami). Organizacja ognisk, biwaków i pikników, bezpłatny dowóz uczestników i sprzętu na miejsce rozpoczęcia spływu, do dyspozycji instruktor kajakarstwa.


KRASIEJÓW SPŁYWY KAJAKOWE

Wypożyczalnia Kajaków

Klub Sportowy Krasiejów
ul. Spóracka 19
46-040 Krasiejów
Tel.:  690 688 229
E-mail: kajaki@rajfelkrasiejow.pl
www.kajaki.rajfelkrasiejow.pl

Usługi:

Organizacja spływów kajakowych na rzece Mała Panew, wynajem kajaków(wraz z kapokami i mapnikami). Organizacja ognisk, biwaków i pikników, bezpłatny dowóz uczestników i sprzętu na miejsce rozpoczęcia spływu, do dyspozycji instruktor kajakarstwa

 

___________________________________________________________________________________________________

„Dzika Chata”

ul. Krzywa 7, 47-113 Staniszcze Małe
tel./fax +48 77 461 18 02, kom. +48 502 300 790
e-mail: hajduk.g@poczta.fm
www.dzikachata.pl

Usługi:

Organizacja spływów kajakowych na rzece Mała Panew, wynajem kajaków (wraz z kapokami i mapnikami), organizacja ognisk, biwaków i pikników, bezpłatny dowóz uczestników i sprzętu na miejsce rozpoczęcia spływu, do dyspozycji instruktor kajakarstwa. Na życzenie: zabezpieczenie spływu przez ratowników WOPR.


Spływy kajakowe Karolina Romańczuk

ul. 1 Maja 17, Kolonowskie
tel. kom. +48 600 349 814
e-mail: kala2@interia.eu
www.kalimera.org.pl

Usługi:

Wynajem kajaków (wraz z kapokami), organizacja spływów kajakowych na rzece Mała Panew, organizacja ognisk, biwaków i pikników, bezpłatny dowóz uczestników i sprzętu na miejsce rozpoczęcia spływu.


"Talent-Kajaki"

Staniszcze Wielkie
kom. +48 506 176 639
e-mail: biuro@talent-kajaki.pl
www.talent–kajaki.pl

Usługi:

Organizacja spływów kajakowych na rzece Mała Panew. Profesjonalny sprzęt: nowe kajaki, kamizelki oraz wodoszczelne etui na dokumenty lub telefon. Bezpłatny dowóz uczestników na miejsce rozpoczęcia spływu, po spływie możliwość skorzystania z przystani "Amazonka" - wyposażonej w pełne zaplecze gastronomiczne z grillem i napojami oraz miejscem na ognisko.


"Party Kajaki"

ul. Hauptstocka 32, 47-113 Staniszcze Małe
tel. +48 77 461 12 83
tel. kom. +48 692 544 312
kajaki@partykajaki.pl
www.partykajaki.pl

Usługi:

Wynajem kajaków (wraz z kapokami i mapnikami), organizacja spływów kajakowych na rzece Mała Panew, organizacja ognisk, biwaków i pikników, bezpłatny dowóz uczestników i sprzętu na miejsce rozpoczęcia spływu.


Spływy kajakowe F.H. "MARK"

ul. Kościelna 2, 47-113 Staniszcze Wielkie
tel. kom. + 48 662 263 550
jagusj@wp.pl

Usługi:

Wynajem kajaków (wraz z kapokami), organizacja spływów kajakowych na rzece Mała Panew, organizacja ognisk, biwaków i pikników, bezpłatny dowóz uczestników i sprzętu na miejsce rozpoczęcia spływu.


"Ziaja-Kajaki"

ul. Mickiewicza 6 a, 47-113 Staniszcze Wielkie
tel. kom. + 48 505 055 922
marcin@ziaja.opole.pl
www.ziaja-kajaki.pl

Usługi:

Wypożyczalnia kajaków wraz z kapokami i wodoszczelnym etui na telefon. Organizacja spływów kajakowych na rzece Mała Panew. Własna przystań kajakowa "AMAZONKA", wyposażona w pełne zaplecze gastronomiczne z grillem i napojami oraz miejscem na ognisko. Bezpłatny dowóz uczestników i sprzętu na miejsce rozpoczęcia spływu.

nabrzezerzeka1rzeka2splyw1splyw2splyw3stanica1

Menu szybkiego dostępu do wybranych treści

  • Data aktualizacji: 2017-12-11 14:06
  • |
  • Licznik odwiedzin: 35 967 018