Wieża stara i piękna stoi zamyślona,

Choć tak wiele się zmienia,

ona ciągle własną ma historię i siłę...

...To ona wciąż trzyma Opole w swych ramionach.

                          ("Wieża Piastowska" Teresa Nietyksza)

Tegoroczne Dni Regionalne w GZS Gimnazjum nr1 związane były z 800-leciem Opola. Do projektu edukacyjnego przystąpiło czworo uczniów, którzy przez kilka miesięcy przygotowywali  materiały do prezentacji  historii miasta, związanych  z nim zabytków, znanych postaci i godnych zwiedzenia miejsc. Podczas spotkań analizowaliśmy stare plany grodu, poznawaliśmy jego legendy, zgłębiliśmy tajemnicę powtórnego pochówku Jana Dobrego, którego szczątki zostały złożone w sarkofagu w Kaplicy Piastowskiej opolskiej katedry,  obejrzeliśmy film o Opolu,  a także nauczyliśmy się dwóch piosenek związanych z 800-letnią historią miasta.  Zgromadziliśmy też zdjęcia Opola zniszczonego podczas II wojny światowej oraz wiele przedwojennych ilustracji przedstawiających życie codzienne mieszkańców, zabytkowe  obiekty starego miasta, opolską Młynówkę, nad którą  dawniej tętniło nieco inne życie.  Wystawę  tematyczną przygotowaliśmy we współpracy z panią Lidią Satanowską z biblioteki szkolnej, za co składamy Jej  serdeczne podziękowania. Naszą wystawę  zaprezentowaliśmy  w marcu rodzicom i przyszłym uczniom szkoły podstawowej  podczas "Dnia otwartego szkoły", a  w maju - społeczności szkolnej. W czerwcu planujemy wycieczkę do Opola - do poznanych na projekcie miejsc.

Prezentacja ustna odbyła się w dniu 25 maja w sali 103 dla uczniów klas IA,IC, ID, IIA, IIB, IID, IIIA, IIIB, IIID oraz w dniu 26 maja dla uczniów kl. IB i IIIE gimnazjum, którzy na zajęcia  przybyli wraz z nauczycielami. Obecna była również wicedyrektor GZS - pani Krystyna Zabawa, koordynator projektów szkolnych - pani Alina Matusz  i wychowawca uczniów biorących udział w projekcie - pani Małgorzata Korniak. Na zakończenie prezentacji wysłuchaliśmy dwóch wzruszających utworów "Listu do Eurydyki"  i  "Błogosławiona bądź każda pogodo"  w wykonaniu  Michała Bajora -  wielkiego artysty od dzieciństwa związanego ze środowiskiem scenicznym Opola. W projekcie edukacyjnym udział wzięli uczniowie klasy IIA: Marcin Cieloch, Julia Karpińska, Daria Sieroszewska, Patrycja Wawrzyńczyk, gościnnie śpiewała również Ola Stryczek, opiekę merytoryczną sprawowawała Sylwia Widawska - nauczycielka geografii.

Poznawanie historii swego regionu, ukazywanie piękna swej małej ojczyzny, promowanie osób zasłużonych dla Opola i cyklicznych wydarzeń, które z naszym miastem stołecznym się wiążą, jak również  wskazywanie jego wielokulturowości, to nasz edukacyjny obowiązek.

Sylwia Widawska

Galeria
 do góry