Szanowni Państwo,

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Żelazny Most Wiszący w Ozimku zostanie wpisany na listę Pomników Historii!!! To czwarty obiekt z województwa opolskiego, który zostanie wpisany na prestiżową listę.

W środę 15 marca o godz. 14:00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Andrzej Duda ogłosi wpis żelaznego wiszącego mostu w Ozimku na listę Pomników Historii.

W latach 2009-2011 został gruntownie odrestaurowany w ramach projektu „Utworzenie Regionalnego Centrum Turystycznego Dolina Małej Panwi” w ramach RPO Województwa Opolskiego na lata 2007-2013. W ramach inwestycji m.in. oczyszczono i zakonserwowano około 1600 części, a łańcuchową konstrukcję mostu wzmocniono stalowymi linami, które zwiększyły jego nośność z 3 do ok. 24 ton. Ponadto most otrzymał perfekcyjnie wkomponowane oświetlenie, które pokazuje cały jego majestatyczny urok po zmroku.

W 2012 r. obiekt otrzymał nagrodę Zabytek Zadbany w kategorii architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki. Organizatorem konkursu, którego celem jest promocja właściwej opieki nad zabytkami i pokazanie najlepszych wzorów właściwego utrzymania obiektów zbytkowych jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2013 r. na zlecenie Gminy Ozimek dr inż. Przemysław Jakiel z Politechniki Opolskiej opracował dokumentację na potrzeby złożenia wniosku o uznanie mostu za Pomnik Historii. Już 20.09.2013 r. do Opolskiego Konserwatora Zabytków wpłynął wniosek Burmistrza Ozimka, który 12.11.2013 r. uzyskał poparcie Konserwatora Zabytków i wraz z dokumentacją został przesłany do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W dniu 16 lipca 2014 roku, w londyńskim Imperial College, podczas konferencji „Footbridge 2014” miała miejsce uroczystość wręczenia nagród dla najlepiej zaprojektowanych nowych kładek dla pieszych. Zwycięzcą w kategorii - historic renovation/reuse - obiekt najlepiej odrestaurowany - został zabytkowy wiszący most w Ozimku. Prestiżową Footbridge Award 2014 nagrodę otrzymał jako pierwszy obiekt w Polsce.

W 2017 r. most obchodzi 190. rocznicę „urodzin”. W związku z tym to wyjątkowy prezent, że zostanie wpisany na listę Pomników Historii.

Tylko cztery inne obiekty z naszego województwa znajdują się na prestiżowej liście, a są nimi: Góra Św. Anny – komponowany krajobraz kulturowo-przyrodniczy; Nysa – zespół kościoła farnego pod wezwaniem św. Jakuba Starszego Apostoła i św. Agnieszki Dziewicy i Męczennicy oraz Paczków – zespół staromiejski ze średniowiecznym systemem fortyfikacji.

fot. M.W.
fot. M.W.
Galeria
 do góry